KONST / Litografier / Litografi 4061111
nr 406 1111
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Litografi, Stig Lindberg (1916-1982), 1977, handkolorerad, flicka som håller tavla, höjd 29. 5 cm, signerad med blyerts: ”Stig, L . -77 5/30”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 156
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.400 kr
måndag 3 april 2006
kl 16:15:00
2.300 kr
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg